7.grupa "Ķipari"

kjipari icon


Skolotāja
Sabīne Kalniņa

 
Skolotāja
Andžela Ozoliņa - Vīksne


Skolotājas palīdze
Vineta Volkova

 

„ĶIPARI” - grupā 24 bērni vecumā no 4-6 gadiem

Dienas režīms

Laiks      Bērnu darbības                                                 
7:00 - 8:20   Bērnu sagaidīšana, sarunas, individuālais darbs, rotaļas.
8:15 - 8:30 Rīta rosme, higiēnas procedūras.
8:30 - 9:00  Brokastis, pašapkalpošanās prasmju apgūšana
9:00 - 12:00 Bērnu attīstību veicinošas darbības telpās un svaigā gaisā, pastaigas, vērojumi, kustību rotaļas.
12:00 - 12:30 Atgriešanās no pastaigas, higēnas procedūras, gatavošanās pusdienām
12:30 - 13:00 Pusdienas, pašapkalpošanās prasmju apgūšana
13:00 - 15:00 Higiēnas procedūras, dienas atpūta.
15:00 - 15:30 Celšanās, gatavošanās launagam.
15:30 - 16:00 Launags, pašapkalpošanās prasmju apgūšana
16:00 - 19:00 Daudzveidīgas bērnu attīstību veicinošas nodarbības, telpās un svaigā gaisā - rotaļas, sarunas, individuālais darbs
  Pakāpeniska bērnu  došanās mājās.

Vēroju, mācos, izzinu..Pats.

  Pirmdiena Otrdiena Trešdiena Ceturdiena Piektdiena
1. Sociālā un pilsoniskā mācību joma Kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību joma Tehnoloģiju mācību joma Valodu mācību joma Veselības un fiziskās aktivitātes mācību joma
2. Ritmika Dabaszinātņu mācību joma Veselības un fiziskās attīstības mācību joma Matemātikas mācību joma Kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību joma
3.   Mūzika Kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību joma Tehnoloģiju mācību joma Tehnoloģiju mācību joma 
4. - Veselības un fiziskās attīstības mācību joma - Mūzika -
5.  -  - - Veselības un fiziskās aktivitātes mācību joma- -

 

 

 

Ķiparīgi iesācies gads

Esam uzsākuši jaunu mācību gadu kā īstiem ķipariem pienākas - esam krietni paaugušies, mēs daudz gribam zināt, daudz protam darīt un esam gatavi jauniem piedzīvojumiem! 

Atkalsatikšanos sākām ar jaunu grupas noteikumu izveidi un šoreiz audzītes lūdza mums pašiem izlemt, kādi noteikumi ir vajadzīgi. Sākumā gan šķita, ka mums vislabāk būtu bez noteikumiem, bet tad dažiem no mums atgadījās mazliet sāpīgi brīži.... Tas arī lika pieņemt lēmumu, ka dažus noteikumus mums tomēr vajag. Tagad mums grupā ir četri noteikumu uzraugI - Nepaklausības pūķis, Kašķu žurka, Zilonis taurētājs un Nepaklausības rūķītis.

 

Vēl mēs šogad esam nolēmuši vairāk laika pavadīt svaigā gaisā, tāpēc kopā ar audzītēm iekārtojam savu rotaļlaukumu tā, lai tur visu laiku būtu ko darīt. Mums vienmēr ir paticis dzīvoties ārā, bet tagad tur ir arī interesanti!  

 

 

 

Šoruden esam devušies diezgan garā pārgājienā - uz audzinātājas Andželas dārzu, kur sarīkojām sev PIKNIKU! Un labākais ir tas, ka pilnīgi visu varējām darīt paši - griezām, smērējām, cepām... Un mums ļoti labi sanāca!

Protams, grupā arī  ir daudz interesanta. Pie mums tagad mitinās pieci vīngliemeži un ar tiem vien ir ko noņemties! Mēs izdomājām viņiem vārdus, iekārtojām māju, katru dienu tos barojam un reizēm pat paši ejam ārā vākt barību. Ieviesām gliemežiem barošanas un vērojumu grāmatu, tāpat katru dienu ar viņiem ir jāparunājas.... darba pilnas rokas!

  

Ko vēl mēs darām iekšā? Šobrīd ļoti mīļa mums ir ēšanas tēma, tāpēc apgūstam gatavošanas prasmi - esam jau gatavojuši sviestmaizes, cepuši ķiploku grauzdiņus un vafeles, pagatavojuši Ķiparu no dārzeņiem un protams paši to visu apēduši. 

 

      

Bet noslēdzām oktobri ar kulinārijas šovu. Paši izveidojām komandas, paši sameklējām receptes un paši gatavojām. Tas bija aizraujoši un mēs būtu ar mieru to darīt katru dienu. Vissatraucošākais šajā procesā bija tas, ka komandas pagatavotais našķis bija jāprezentē. Nav nemaz tik vienkārši visiem pastāstīt par to ko esam paveikuši! 

 Bet   nav jau tā, ka mēs tikai ēdam. Mēs mācāmies dažādas gudrības, daudz runājam, klausāmies, stāstam, jautājam un atbildam un šobrīd varam izstāstīt, ka visi kopā jūtamies lieliski!

 

 

2019./2020.m.g.

 

 

Runāt, lai klausās

Viena no svarīgākajām dzīves prasmēm ir prasme runāt ar citiem. Un nevis vienkārši runāt, bet runāt tā, lai mūs sadzirdētu, lai mēs pārliecinātu citus, lai izteiktu savas domas un idejas. Tāpēc ik pa laikam mēs saņemam dūšu un uzstājamies citu priekšā. Pat pašiem drošākajiem no mums ir mazliet jocīga sajūta - stāties grupas biedru priekšā un vienam pašam runāt. Bet, kad esi sevi pārvarējis, lepnums ir neaprakstāms!

Šogad mēs lepni runājam dzejoļus par Latviju. Tas ir veltījums Latvijai dzimšanas dienā. Pie mums ieradusies Burtu meitiņa un viņai līdzi ir tieši 7 burti, lai sanāktu vārds LATVIJA. Audzītes noformējušas zāli ar rakstainiem cimdiem, kas arī esot Latvijai piederīgi. Lai būtu tāda drošāka, siltāka un latviskāka sajūta, runājot daži no mums uzvelk cimdus rokās.

Noslēgumā katrs no mums saņem atzinību gan par drosmi gan skaistajiem vārdiem Latvijai. 

  

   

   

   

   

   

  

 

 

2017.2018.m.g.

Kā top papīrs?

Aprīlis ir īstais laiks dārza darbiem - ja ne ārā, tad vismaz podiņā uz palodzes. Mūsu grupā jau aug dažādi garšaugi un salāti, zirņu un saulespuķu dīgstus gandrīz esam apēduši un no lokiem palikušas tikai veselīgas atmiņas. Bet šodien mēs atkal stādam - kaut ko pavisam neparastu. Tas nav ēdams, toties augot ļoti, ļoti ilgi. Ziemā, darbojoties ar čiekuriem, atklājām, ka tajos ir sēkliņas un izspriedām, ka no sēkliņas taču vajadzētu izaugt čiekuru kokam - eglei. Cūkmens , kurš zina daudz par  dabu, ieteicis egli stādīt podiņā un sākumā turēt siltumā.  Tad nu rīkojamies kā parasti pie stādīšanas - ņemam podiņu, ieliekam augsni, uzlejam ūdeni, izveidojam bedrīti.... un liekam iekšā sēkliņas. Līgas audzīte iesaka drošības pēc iesēt vairākas sēkliņas, jo varot gadīties, ka kāda sēkliņa nemaz negrib augt. Audzīte arī parāda kuru sēkliņas galu likt uz augšu, lai tā ātrāk varētu sasniegt virszemi. Nu tikai atliek gaidīt.

 

Kāds tam visam sakars ar papīru? Nu no koka taču iegūst papīru! Bet kamēr mūsu egle aug, mēs mēģināsim pagatavot papīru no kaut kā cita. Visi vienmēr stāsta, ka atkritumi jāšķiro, lai varētu radīt jaunas lietas - arī papīru. Mēs izvēlējāmies vecas avīzes un salvetes, saplēsām tās mazos gabaliņos, samaisījām, samīcijām un sablenderējām. Sanāca dīvaina masa - pēc skata visai nepatīkama. Tomēr daži bērni pamēģināja paņemt to rokās un uzlikt uz sieta. Tagad laikam jāgaida, kad tas viss nožūs un tad redzēsim - būs papīrs???

  

   

 

................ PĒC NEDĒĻAS.........................

 

Mums izdevās! No dīvainās masas izveidojās grubuļains, ciets, neparasts, bet - papīrs! 

Un vismaz viena egles sēkliņa arī jau izdīgusi. Neticami, ka no šāda stiebriņa var izaugt egle!

  

Dzimšanas diena

Ir klāt patriotu nedēļa. Tas ir laiks, kad mēs īpaši godinam mūsu zemi, mūsu dzimteni - Latviju. Mēs gan to darām visu laiku, jo nākamgad Latvijai jau būs 100 gadi. Bet vēl jau jāapsveic Latvija 99. dzimšanas dienā. Mēs bērnudārzā esam sākuši vākt Latvijas dārgumus - un to ir daudz. Daba, dzīvnieki, gadalaiki....esam atklājuši arī cilvēkus, kas ir īsti dārgumi - piemēram, tos, kuri raksta dzejoļus. Šonedēļ mēs esam sagādājuši Latvijai īpašu dāvanu - katrs kādu latviešu dzejnieka dzejoli un varam doties uz Latvijas dzimšanas dienas ieskandināšanu.

Mūsu Binnijas mamma-audzinātāja Evita- kopā ar mūsu audzīti pārvērtušas bērnudārza mazo zāli par īsti latvisku stūrīti. Tur ir pat skatuve uz kuras katrs no mums var uzkāpt un veltīt Latvijai dzejoli par visu skaisto, kas mums šeit ir - ģimeni, dabu, karogu, mežiem, upēm un pilīm. Tas nemaz nav tik viegli - iemācīties dzejoli un tad visu priekšā to vienam pašam norunāt. Bet tas ir to vērts - apziņa - es to varu! - , draugu aplausi un interese klausoties un lepnums par sagādāto dāvanu Latvijai. 

  

  

  

  

  

 

Tā gan nav pirmā dāvana šajā jubilejā. Mājās, kopā ar vecākiem mēs esam sagatavojuši savas grāmatas par Latviju un nu visi esam autori. Katrā grāmatā ir Latvija - visiem viena un tomēr - katram sava. Kas tad ir mūsu Latvija?

Lindas Latvija ir viņas ģimene un māja.

Haralds izceļ 4 gadalaikus ar krāsainajām lapām, sniegavīriem, jūru un saldējumu.

Binnijai Latvijā ir svarīgi cilvēki, koki un dzimtā pilsēta-Cēsis.

Gustavs lepojas ar latvju rakstiem, Cēsīm, lāpu gājienu un Latvijas naudu.

Rūdolfs savā grāmatā parāda Latvijas 4 novadus un pievērš uzmanību pilsētām, kurās jau bijis un kurās vēl gribētu nokļūt.

Šarlotes grāmatā ir karte ar visām viņai tuvajām vietām un torte - lai dzimšanas diena kā īsta. 

Luiss atzīstas , ka ļoti mīl savu pilsētu un parāda Cēsu ievērojamākās vietas.

Sandija grāmatā ir īpaši viņam tuvās lietas - Latvijas karogs, tautas svētki un motosports.

Klāva Latvija ir kā kļavas lapa , kurā redzams, ka viņš lepojas ar ugunsdzēsējiem, mežu un zoodārzu.

Ralfa grāmata ir par viņu pašu Latvijas 4 gadalaikos Latvijas jaukākajās vietās.

Tomass izpētījis kāds ir Latvijas karogs un ģerbonis un īpaši uzsver latviešu valodu. Viņam Latvija ir kā mīļš cilvēks ar sarkanu sirsniņu vidū.

Emīlam Latvija ir viņa ģimene un Cēsis.

Elizabetes grāmata ir nopietna - tajā ir  Latvijas simboli, pieminekļi, ģerboņi, vēlēšanas un pat armija. Un beigās atzinums - Latvija ir visskaistākā. 

Adrianam  Latvija nozīmē vietas, kas pašam mīļas un svarīgi ir tas, ka Latvija ir tīra un nepiegružota.

Maijas grāmatā pašas uzzīmēta Latvija un moto - es mīlu tevi, Latvija!

Arī Elīza atzīstas, ka mīl Latviju un viņas grāmatā ir gan Brīvības piemineklis, valdība un armija, gan Ķemeru tīrelis un Dainu skapis.

Dārtai svarīgi ir Latvijas simboli, ģimene, putni un kaķi...

Danielai Latvija ir Cēsis un viņa pati, kas labi redzams viņas ģimenes izveidotajā plakātā.

Adrians Pāvils saka vienkārši - Latvija ir skaista visos gadalaikos!

  

Bet mums visiem kopā Latvija ir arī mūsu vecāki -

paldies viņiem, ka mēs esam un arī par iespēju kopā radīt šo jauko svētku noskaņu!

 

 

2016./2017.m.g.

Piparkūku darbnīca

Tuvojoties Ziemassvētkiem arī mūsu - "Ķiparu" grupas bērni cītīgi darbojās, gatavojot apsveikumus un dāvanas, rotājot grupu un mācoties dzejoļus. Bet šogad, pateicoties mūsu vecākiem, mēs varam nodoties arī garšīgiem darbiņiem. Kopš mūsu grupā ir vecāku dāvinātā cepeškrāsns, mēs biežāk varam pagatavot kaut ko gardu paši ar savām rokām. Šajā svētku laikā, protams jācep piparkūkas un mēs kļuvām par īstiem piparkūku meistariem. Mīklas rullēšana, formiņu izspiešana izrādījās vieglākais, grūtāk nācās dabūt izspiesto piparkūku uz pannas un nokrāsot ar glazūru. Tomēr mēs tikām galā un nu viss bērnudārzs smaržo pēc mūsu piparkūkām!

   

 

Mēs - Latvijai

Mūsu dzimtenes 98. dzimšanas dienu gaidot, arī mēs cītīgi gatavojāmies, lai visiem parādītu, ka mūsu Latvija ir vislabākā, skaistākā un mīļākā. Uz svētku koncertu vecāki mūs svinīgi saposa, bet mēs paši grupā darinājām rokassprādzes ar latviešu rakstiem , ar kurām rotāties svētku koncertā. Latvijas galvenās krāsas ir sarkanbaltsarkanās - tā mēs krāsojām savas rokassprādzes, tādās audzītes izrotāja mūsu grupu.

 

Lai dzimšanas dienas svinētāju būtu vairāk, savā grupas laukumā izveidojām 6 sniegavīrus - tā teikt - likām lietā Latvijas dabas bagātības.

Bet mums visjaukākais šīsnedēļas notikums bija Latvijas kontūras piepildīšana ar konfektēm. Visu nedēļu mēs pa konfektītei vien sanesām pilnu Latviju un šodien - pirmssvētku dienā - mēs ar tām cienāsimies. Zinot, cik mūsu audzītes ir čaklas, mēs gan bijām cerējuši uz krietni  lielāku Latvijas kontūru, bet galu galā - konfekšu pietika visiem, un Latvijas dzimšanas diena tika nosvinēta godam!

 

 

Mārtiņdiena

Ziemai vārti atveroties tieši Mārtiņdienā. Kas to zin, cik tie vārti smagi, tāpēc Mārtiņdienas rītā kopā ar Lācēnu grupas bērniem, pulcējāmies zālē, lai godam atvadītos no rudens un sagaidītu ziemas atnākšanu. Mārtiņi ir latviešu tautas svētki, tāpēc mēs arī apģērbušies bijām tautiski. Dziedājām par rudentiņu, gājām rotaļās un klusībā gaidījām ķekatniekus. Klusībā tāpēc, ka īsti nezinājām, kas tie ķekatnieki tādi ir. Pirmais atnāca gailis - ar viņu mēs kopā uzdziedājām, gājām rotaļās un - atpazinām. Tagad mums ir skaidrs, ka ķekatnieki ir pārģērbušies cilvēki un katram no viņiem ir kāds uzdevums - gailis , piemēram ieknābjot katram , palīdz čaklāk mācīties, lācis rūkdams, aizdzen niķus un nelaimes, bet kumeliņš liek visiem būt veikliem un lokaniem. Kumeliņš dažus no mums arī izvizināja un mēs viņu pacienājām ar īstām auzām. Lācis tika pie medus, bet gailis - pie kaņepju vācelītes. Un Mārtiņdienas noslēgumā mēs visi varējām cienāties ar vārītām pupām, kas esot īsts Mārtiņu ēdiens!

 

Zinību diena "Ķiparu" grupā

Ķipari jau krietni paaugušies un 1. septembrī satikušies visi - vecie draugi un daži jaunie, skolotājas Līga un Iluta, auklīte Vineta. Ir tik daudz ko pārrunāt, atcerēties, palielīties. 

Bet tie jau nebūtu ''Kipari", ja sēdēu mierā un neko nedarītu. Visi metušies pie krāsainajiem papīriem un jau pagatavojuši raibus tauriņus - kā atmiņu no pagājušās vasaras. Savukārt Līgas audzīte izdomājusi kopā ar bērniem nosvinēt satikšanās dienu ar pašgatavotām uzkodām. Katrs bērns uz šķīvīša izveido īpaši ķiparīgu pūķīti - te ir siera pūķi, desu pūķi, ābolu un aroniju pūķrati - izskatās tik labi, ka jāskatās vēl un vēl....un tad jau to var arī apēst!

  

Lai "Ķipariem" veiksmīgs, bagātīgs un garšīgs mācību gads!

2015./2016.

Tīrības diena

Ir klāt maija beigas un pienākusi tīrības diena mūsu grupā. Auklīte Vineta šo darbiņu veic katru dienu, bet mēs jau esam diezgan lieli, lai šo to varētu palīdzēt. Šodien audzinātājas mums katram izdala pa lupatiņai un ķeramies klāt - vispirms krēsliem, tad galdiem.... Nu, tik ātri kā izskatās, tas nemaz nav - Līgas audzīte pamāca, ka jānoslauka arī krēsla apakša un kājas - pie tam tās ir veselas četras!!!! Arī galds esot jānotīra no vienas vietas, nevis tikai šur un tur. Mēs ļoti cenšamies. Auklītei un mammai tas protams sanāk daudz ātrāk un labāk, bet arī mēs tagad varēsim palīdzēt!

 

Veselīgi dzīvojam

Aprīļa vidū bērnudārzā ir veselības nedēļa un arī mazie Ķipariņi runā par to, kas tad īsti ir tā veselība. Pagaidām to vēl grūti saprast, jo, kad audzītes stāsta, ka čipsi, ledenes un garšīgā saldā limonāde nav veselīgi, īsti negribas ticēt. Tad audzīte nolemj - nerunāsim par neveselīgo, bet darīsim veselīgo. Vecāki sagādā krekerus, svaigo sieru un dārzeņus un katrs bērns uzmanīgi - jo ar nazīti - apsmērē savu maizīti un saliek uz tās krāsainas un kraukšķīgas veselībiņas - gurķus, tomātus, redīsiņus un zaļumus. Izrādās šāda maizīte garšo pavisam lieliski, un ja vēl audzīte apgalvo, ka tas esot veselīgi.... nu tad jau veselīgi dzīvot ir gluži interesanti!

 

 

Ķiparu ikdiena

Pirms septiņiem mēnešiem 20 mazi ķipari nokļuva bērnudārzā pie audzītēm Līgas un Andželas un auklītes Vinetas. Lielākajai daļai tas bija nopietns pārbaudījums, pārdzīvojums. Brīžam lija asaras, viss bija jauns un nesaprotams, likās - es nekad šeit nepieradīšu!

Ir pagājis laiks, Līga un Andžela kļuvušas par paraugu, ko negribas izlaist no acīm, jo izrādās - no viņām tik daudz var iemācīties! Vineta tagad ir MĪĻĀ auklīte un apkārt tik daudz jauku draugu!

7. aprīlī audzinātājas no citām grupām nāca lūkoties kā klājas mazajiem Ķipariem. Neseno Lieldienu iespaidā, šajā nedēļā runa bija par olām. Līgas audzīte pastāstīja pasaku par vistiņu Raibīti, bet tad sekoja interesantākais. Bērniem bija iespēja pēc smaržas noteikt vārītu olu un šokolādes olu, piedalīties eksperimentos ar olām un pieredzēt īstus brīnumus, pārliecināties, ka olas baltums tiešām ir balts, atrast grozā īsto olu starp neīstajām, pašiem nomizot olu un beigās - no olas pagatavot 2 mīļas pelītes ar redīsu austiņām un piparu actiņām! Kas var būt gardāks par tādu paša gatavotu uzkodu!!!

 

                                                                 

Un visam klāt vēl iepriecināšanas prieks! Jo viena pelīte tiek pašam, bet otra- draugam, kurš šo laiku pavadījis nodarbībā pie Andželas audzītes. 

Matemātikas nodarbībā bērni dodas palīgā zaķim atrast izbirušās olas. Ceļš ir interesantu piedzīvojumu pilns, tā laikā nākas būt draudzīgiem, vērīgiem un attapīgiem, kopīgi jāšķērso plata upe, jānosaka olas atrašanās vieta. Ceļā sastaptais lācis arī dod bērniem uzdevumus, kuros ir jāsatausta oliņas, jāatpazīst ģeometriskās formas un pašiem tās jāveido. Mazliet pūļu un drīz jau cits pēc cita atskan lepni: "Man izdevās!"

Ķipari tiešām ir iejutušies bērnudārzā un tagad šeit ir droši, zinātkāri un sparīgi gudrinieki.

 

 

Tapuši pirmie  rudens darbiņi kopā ar vecākiem.

____________________